IZRAEL-INFORMACIJE
IZRAEL ( hebrejski MEDINAT YISRA’EL)
Površina: 20.320 km2
Broj stanovnika: oko 7.000,000 (2000. godine)
Gl. Grad: JERUZALEM
Državno uredjenje: REPUBLIKA
Novac: Plaćanje u Izraelu se vrši US dolarima. Jezik: hebrejski , arapski ali većina stanovništva prilično dobro govori engleski
Vrijeme: Od ožuljka do studenog traje sušni dio godine, dok od prosinca do kraja veljače traje kišni period. Proljeće(3.,4. i 5. mjesec) : vremenski najpovoljnija sezona u godini. Vrijeme je u proljeće vrlo ugodno. Temperature u Tel Avivu su između 16 i 24 Celzijevih stupnjeva, dok je u Jeruzalemu i na visoravni Golan oko 3 stupnjeva hladnije. Ljeto: 6.,7. i 8. mjesec ( i ponekad čak i 9. mjesec): Ljeta su u Izraelu vruća. Temperature u Tel Avivu su između 24 i 35 stupnjeva Celzijevih. Jeruzalem je otprilike 3 stupnjeva hladniji. Jesen (9.,10. i 11. mjesec): Jesen je u Izraelu jako ugodna. Temperature u Tel Avivu su između 16 do 24 stupnjeva Celzijevih, dok su u Jeruzalemu 3 stupnjeva niže.
Što obući: 3.,4.,10. i 11. mjesec preporuča se slojevita odjeća jer jutra i večeri mogu biti hladniji, a preko dana sunčano i toplo. Prilikom posjeta sakralnim objektima ramena i koljena moraju biti pokrivena.
Za kupanje u Mrtvom moru potrebne su sunčane naočale i kupaći kostim.
Putovnica: Za ulazak u zemlju potrebna je važeća putovnica koja vrijedi još najmanje 6 mjeseci od dana ulaska u zemlju.
Viza : nije potrebna
Carinske formalnosti Svi predmeti namijenjeni za vaše osobne potrebe oslobođeni su carine u Izraelu. Vrijednije (profesionalne) fotoaparate i kamere treba prijaviti na izlasku iz Hrvatske.
Putna prtljaga: U zrakoplov je dozvoljeno unijeti samo 1 komad prtljage i to onaj koji odgovara propisanim mjerama – da može stati u pretinac iznad sjedala putnika (do 6 kg). Podsjećamo vas da se u prtljazi ne smije nalaziti oštri predmeti (nožići, turpije za nokte, škarice, tekućina– ovo pravilo posebno vrijedi za povratak – ni u kom slučaju ne stavljati vodu iz Jordana koju kupite u bočicama u ručnu prtljagu…). Takve stvari stavite u veliki kofer koji se predaje u avion a koji ne ide s vama (do 20 kg).
GSM telefoniranje Naši GMS operateri imaju ugovore s lokalnim kompanijama: Orange i Cellcom. Cijena minute poziva prema Hrvatskoj iznosi oko 2,50 EUR od 08 – 20 h, noću oko 2,00 EUR, dok je cijena SMS poruke oko 0,50 EUR. Telefoniranje iz soba je preskupo.
Lopovi. Najbolje je nabaviti malu torbicu oko vrata i krupniji novac i dokumente čuvati u njoj, a ostalo u džepu. Kupovanje izvan trgovina je opasno, jer tu lopovi koriste gužvu i kradu. Nisu nasilni pa su zato neprimjetni, ali vješti.
Voda – piti najmanje 1 – 2 litre vode dnevno. Voda u slavinama je zdrava, a voda se može kupiti kod vozača u autobusu. Ako slučajno voda nije za piće bit ćete na to upozoreni, a piše i na engleskom jeziku.
Slikanje i snimanje: Na većini lokaliteta je dozvoljeno, ali ako negdje nije, bit ćete obaviješteni. Zabranjeno je fotografiranje vojnih i policijskih objekata.
U sobama u hotelu ne ostavljati ništa vrijedno. Koristiti sefove na recepciji hotela. Novac i putovnicu uvijek imati sa sobom.
VAŽNE NAPOMENE:
Da bi dokazali da je gost turist, a ne izraleski državljanin hoteli sada traze da im putnici predaju formular B2 kojeg dobijaju na ulazu u Izrael (dakle onaj mali plavi listic sa fotografijom I datumom ulaska). Samo kopija putovnice vise nije dovoljna. Hotel ce putniku vratiti ovaj formular B2 pri check outu.
U slucaju da putnik izgubi ovaj formular koji dobija na ulasku u Izrael hotel ima pravo naplatiti VAT.
Molim vas, potrebno je sacuvati ovaj formular tjekom cijelog putovanja.
Sve destinacije u programu su sigurne i tu nema nikakvih nemira i opasnosti.
Hodočasnici i turisti u Svetoj Zemlji imaju poseban status i Izraelci i Palestinci su prema njima obazrivi i ljubazni.
Računajte da idete u drugi svijet i drugu kulturu (Bliski Istok) gdje nema alkohola i mnogih drugih stvari koje su kod nas normalne.
Putovnice i novac potrebno je dobro čuvati i imati uvijek kod sebe.
Neka vas ne iritira temeljit pregled u zračnim lukama i dosta neugodna ispitivanja jer je sve podređeno našoj sigurnosti, od čega i mi možemo puno naučiti.
Preporuča se novac za trošenje ponijeti u američkim dolarima jer je najbolje tako plaćati. Dobro je voditi računa da plaćate u manjim apoenima (od 5,10 ili 20 dolara) zbog varanja na pojedinim mjestima.
Kupanje u Mrtvom moru je poseban doživljaj zato treba ponijeti prikladnu odjeću. Piće (osim vode) nije uračunato u cijenu. Voda je u Izraelu pitka i dobre je kvalitete
SAKUPLJANJE GRUPE U ZRAČNOJ LUCI ….3 SATA PRIJE LETA. KONAČNO VRIJEME POLASKA AVIONA DOBIVAMO NAKON IZDAVANJA KARATA NEKOLIKO DANA PRIJE PUTA I ODMAH VAS O TOME OBAVJEŠTAVAMO.
NEMOJTE KASNITI NA OKUPLJANJE JER SE TADA UPOZNAJETE SA VODIĆEM I DOBIJETE JOŠ NEKE INFORMACIJE.
MOLIM NEMOJTE ZABORAVITI PUTOVNICU KOJA VRIJEDI JOŠ NAJMANJE 6 MJESECI OD DOLASKA.
– molimo da se ne kasni i da imate uključene mobitele dok se svi ne nađemo na aerodromu.
– na aerodromu kod šaltera informacija moramo biti 3 sata prije leta (to traži izraelska kontrola). Na aerodromu će svaki hodočasnik dobiti ”ogrlicu” za raspoznavanje grupe. Tamo će pisati adrese hotela te brojevi za hitne slučajeve.
– hodočasnike će otprilike pitati ovo: zašto idu u Izrael, da li putuju sami ili preko agencije – ako da koje, kako su saznali za agenciju ili hodočašće, da li poznaju nekoga iz grupe, da li nekog poznaju u Izraelu, da li imaju poklon za nekog… Neka vas ne iritira temeljiti pregled u zračnim lukama i možda koje neugodno pitinje. Sve je podređeno većoj sigurnosti. Bitno je da odgovarate jasno, kratko i iskreno i NE odgovarati ono što se ne pita.
– putovnica mora vrijediti još 6 mjeseci nakon posjeta Izraelu
U AVIONU NISMO SVI ‘’NA KUPU’’ SJEDALO DO SJEDALA, A KADA SE STIGNE U IZRAEL NA AERODROM, NE SMIJE SE ODVAJATI OD SVOJE GRUPE!! ZAJEDNO SE IDE NA POKUPLJANJE KOFERA!
Sve tekućine, kao I pasta za zube, dezodorans, parfem, losion te krema za lice I tijelo, moraju biti u ambalaži čiji pojedinačni volumen ne prelazi 100 ml. A sve zajedno treba biti smješteno u prozirnoj vrećici – ili toaletnoj torbici sa zatvaračem – od 1 litre, odnosno veličine 20×20 cm. Ovakvu vrećicu možete dobiti na aerodromu. Ne zaboravite da morate ‘’prijaviti’’ ruževe, sjejila te maskaru. Želite li izbjeći tu procedure, najboljje da to sve stavite u putni kover umjesto u ručnu prtljagu. – Sve destinacije u programu su sigurne i nema nikakvih nemira i opasnosti, hodočasnici i turisti u Svetoj Zemlji imaju poseban status i Izraelci i Palestinci su prema njima obazrivi i ljubazni.
Treba imati na umu razlike između naše kulture i kulture zemlje u koju idemo (Bliski Istok), gdje nema alkohola i mnogih drugih stvari koje su kod nas normalne. Što se prtljage tiče, po novome ručna prtljaga koja ide u kabinu smije težiti do 6 kg. Unutra ne smije biti tekućina i oštrih predmeta ( škarice za nokte, šminku, parfeme…to sve MORA ići u veći kofer koji ide u trup aviona). Na avionu se dobi obrok i piće tako da nema potrebe za bočicama vode ako netko pije tablete i slično. I još jedna stvar – dozvoljen je 1 komad te ručne prtljage. Znači dodatna ručna torbica, neseseri, fotoaparati, kamere i slično sve mora biti u jednom komadu ručne prtljage. Obično predložimo da ta ručna prtljaga bude neki ruksak koji ćete poslije na hodočašću koristiti – imat ćete ga sa sobom za vodu, papirnate maramice , dokumente, jaknu koju ćete skinuti ako bude vruće….
– ako netko pije neke ”teške” tablete ili sirupe nije na odmet uzeti neke dokumente od liječnika ili ako imate neke metalne proteze u tijelu ili nešto umjetno.
– prtljaga/kofer koji ide u trup aviona smije težiti 20 kg i paziti i na povratku na kilažu. Ni u povratku se ne smije imati tekuće i oštre predmete u ručnoj prtljazi.
– za đeparac uzeti američke dolare (tamo su plaćanja u dolarima i šekelima – ali šekele tu ne možete kupiti, a i beskorisni su ako se ne potroše). Dućani i suvenirnice, kafići…primaju dolare. Preporučamo ponijeti do 300 dolara po osobi – za normalnu osobnu potrošnju i suvenire, ali sami odlućite koliko Vam je potrebno. Kreditne kartice tamo neće biti od prevelike koristi pa ih nema smisla ni nositi.